Podpisując umowę z bankiem na kredyt hipoteczny często wiążemy się na długie lata. Jakie czynniki wpływają na przyznanie kredytu? Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę i co składa się na całościowy koszt kredytu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Zanim rozpoczniemy starania o kredyt hipoteczny, powinniśmy zadbać o następujące sprawy:
Gdy spełnimy te dwa warunki możemy zacząć myśleć o porównywaniu warunków dostępnych ofert kredytów hipotecznych proponowanych przez banki.
Podstawą kosztów każdego kredytu są oczywiście odsetki w zamian za udzielenie pożyczki finansowej. Wysokość odsetek jest zmienna i uzależniona jest od dwóch elementów:
W chwili obecnej istnieje wyjątkowo niska stawka WIBOR, gdyż w kontekście 3 miesięcznego WIBOR od lutego 2015 roku stawka ta utrzymywała się na poziomie poniżej 2 pp. Przy aktualnych marżach, dostajemy zatem bardzo atrakcyjne oprocentowanie kredytu hipotecznego.
Osoby, które chciałyby ubiegać się o kredyt muszą zdawać sobie sprawę, że niskie stopy procentowe, które dają atrakcyjne oprocentowanie wiążą się z większą zdolnością kredytową.
Przy zaciąganiu kredytu początkowa rata może wydawać się bardzo tania i atrakcyjna, jednak nie można zapominać o tym, że kredyt hipoteczny będzie spłacany przez długi okres co oznacza, że raty mogą ulegać wahaniom w zależności od sytuacji rynkowej.
Na stawki WIBOR kredytobiorca nie ma wpływu, natomiast na wysokość marży jak najbardziej. Banki bardzo często proponują obniżenie stawki w zamian za korzystanie z ich usług i produktów. Możemy skorzystać np z ubezpieczenia nieruchomości oferowanego przez bank lub wyrobić kartę kredytową czy założyć konto osobiste.
Oprócz odsetek, które naliczane są za udzielany kredyt banki naliczać mogą dodatkowe opłaty jak:
Wniosek o taki wpis leży zawsze po stronie kredytobiorcy. W zależności od obłożenia sądu zapis w hipotece może pojawić się nawet po kilku miesiącach. Do tego czasu bank będzie pobierał co miesięczną składkę na rzecz ubezpieczenia pomostowego lub podniesie marżę kredytu.
życie najstarszego kredytobiorcy.
Rozważając zaciągnięcie kredytu hipotecznego, należy zawsze pamiętać o wysokości wkładu własnego, gdyż od 2017 r. minimalna wymagana kwota wkładu własnego ulegnie zmianie.